Biruni Üniversitesi Teknokent, Protokol Yolu No:45 10. Yıl Cd. 34010 Zeytinburnu/İstanbul +90 212 211 11 69 [email protected]

GEÇİCİ DEPOLAMANIN ‘YENİLİKÇİ’ YÜZÜ:HURSAN LOJİSTİK

Türkiye’nin gelişen konteyner trafiğinde stratejik öneme sahip Ambarlı Limanı’nda açık ve kapalı gümrüklü

sahalarında geçici depolama hizmeti sunan Hursan Lojistik, daha ilk yılında limandan geçen her 110 konteynerden 1’ini elleçledi. Akılcı çözümleri ve planlı yatırımlarıyla istikrarlı bir büyüme yakaladıklarını vurgulayan Hursan Lojistik Genel Müdürü Kenan Kum, transit yük anlaşmaları ile bir lojistik üssü haline gelmeyi hedeflediklerini söylüyor.
    
Hursan Şirketler Grubu’nun hızlı ve etkili liman hizmetleri konusunda uzmanlaşan en genç üyesi Hursan Lojistik, Ambarlı Gümrüğü’ne bağlı geçici depolama alanında müşterilerinin çözüm ortağı olmaya devam ediyor. 2009 yılında kurulmasına karşın kısa sürede yakaladığı hızlı yükseliş grafiği ile dikkat çeken şirket, yurtdışından FCL ve LCL konteyner olarak gelen ürünlerin gümrükleme sürecinde depolamalarının yapılması ve transit ticaret yapılacak ürünlerin müşteri talepleri doğrultusunda hazırlanarak sevk edilmesi konularında hizmetler sunuyor. 12 bin metrekare açık, 3 bin 400 metrekare kapalı ambar ve 1000 metrekare sundurmadan oluşan terminalleriyle müşterilerine antrepo ve gümrük hizmetlerinde akılcı çözümler ürettiklerini söyleyen Hursan Lojistik Genel Müdürü Kenan Kum, “Terminalinde günlük 25 ile 30 TEU arasında iç boşaltma işlemi yapan ve ISO 9001:2008,  ISO 14001 ile OHSAS 18001 belgelerine sahip olan Hursan Lojistik’in kalite anlayışının temellerini müşteri odaklı yaklaşım, çoğulcu katılım, doğaya ve insana saygılı bir şekilde sürekli gelişim oluşturuyor” diye konuşuyor.

Sektörde henüz ikinci yıllarını tamamlamalarına rağmen hedeflerini yüksek tuttuklarını belirten Kum, 2010 yılında Ambarlı Limanı’na gelen 110 konteynerden 1’ini elleçleme başarısı gösterdiklerini iletiyor. Kum, yine aynı yıl kiralık olan makine parkurlarının yerini özmal ekipmanların aldığına işaret ederek, ofislerini ve ardiye servislerini yenilerken, yeni müşteri anlaşmaları ile gelen yükler için 1000 metrekare sundurma yaptıklarını anlatıyor. 2010’un Mart ayında da yeni üst ambarlarını açtıklarını, Ekim ayı itibariyle ise parsiyel konteyner depolamaya ağırlık verdiklerini kaydeden Kum, 2011 içi müşteri portföylerinde %15’lik büyüme hedeflediklerini ifade ediyor. Kum, makine parklarını genişletmeye devam edeceklerini söyleyerek, “Hursan Lojistik’i transit yükte yapacağımız yeni anlaşmalar ile bir lojistik üssüne dönüştürmeyi hedefliyoruz” diye konuşuyor.

Güçlü teknolojik altyapıyla düşük hatı payı

Hursan Lojistik’in sektördeki tecrübeli bilgi işlem firmalarının geliştirdiği yazılımların getirdiği esneklikle değişken müşteri ihtiyaçlarına hızlı cevap verebildiğine dikkat çeken Kum, farklı sektörlerden edindikleri bilgi ve tecrübeyi standartlaştırarak müşterilerine her şart altında en kaliteli hizmeti sunabildiklerini söylüyor. Kum, depolarında kullandıkları otomasyon teknolojileri ile hata oranını en aza indirdiklerini aktararak, portal uygulamalarıyla müşterilerine gerçek zamanlı bilgi akışı sağladıklarının altını çiziyor.

Limanlardan terminale aktarılan konteynerlerin gümrük ve aktarma işlemlerini de gerçekleştirdiklerini anlatan Kum, “Saha operasyonunda konteyner boşaltma için 2 ambar memuru, 3 puantör ve 27 işçi ile hızlı bir hizmet sunan Hursan Lojistik’in terminali ve ambar güvenliği de güvenlik şirketi tarafından sağlanıyor ve tesis 75 kamera ile denetleniyor” diye belirtiyor. Kum, şirketin çok yakın zamanda Boran Yazılım tarafından geliştirilen program sayesinde terminale gelen yüklerin giriş ve çıkışına ilişkin tüm bilgileri müşterilerine aktarmaya başlayacağını, bu kapsamda konteynerden boşalan yüklerin barkod sistemi ile ambara alınacağını iletiyor.

Kaynak: Uta Lojistik

Boran

Contact Info

Address:
Biruni Üniversitesi Teknokent,  Protokol Yolu No:45 10. Yıl Cd. 34010 Zeytinburnu/İstanbul

Phone:
+90 212 211 11 69

Email:
[email protected]